דגשים למפגש הראשון של הפעוט עם אימו ועם התינוק החדש לאחר הלידה

המפגש הראשון של הילד הבכור עם אימו ועם האח החדש שהגיע למשפחה עלול לעיתים להיות לא פשוט לפעוט, לעורר אצלו קנאה בתינוק וכעס על האם.

אני רוצה לתת לכם כמה טיפים כדי להפוך את המפגש הראשון לאחר הלידה לחוויה טובה ומעצימה ככל הניתן עבור הילד הגדול.

 

סמוך ללידה חשוב לעשות לילד הגדול הכנה ולתאם עימו ציפיות לגבי מי יישאר איתו בזמן הלידה, למשל: “סבא וסבתא ישארו לשמור עליך, הם יאספו אותך מהגן ויביאו אותך לבקר בבית החולים אחרי שהתינוק יוולד”

 

במפגש הראשון של הילד עם אימו לאחר הלידה רצוי שהתינוק החדש לא יהיה בידיי האם כדי שהיא תהיה פנויה לקבל בזרועות פתוחות את הילד הגדול והוא לא יחווה אותה כ”תפוסה” ע”י התינוק החדש.

 

לאחר הלידה אפשר לקנות לילד הגדול מתנה מאמא ואבא לכבוד זה שנולד לו אח ושהוא גדול ובוגר. אינני ממליצה לשווק את המתנה כ-“מתנה מהתינוק החדש” מאחר שרוב הפעוט מספיק אינטיליגנטים כדי להבין שהתינוק הזה שבקושי פוקח עיניים לא קנה להם מתנה, ויש ערך רב בכך שידע שזו מתנה מההורים שלו.

 

יתכן שהפעוט יבחר להתעלם מהתינוק החדש או לחילופין יאמר שלא אוהב אותו וכו’. חשוב לא לכעוס עליו, לתת מקום לרגשותיו ולחזק אותו על כך שהוא משתף אתכם בתחושותיו ורגשותיו

ככל שתכילו אותו יותר יהיה לו קל יותר להסתגל למצב החדש.

 

לסיכום, אמרו לילד את האמת, בשפה ובפירוט שתואם את גילו, תנו לו הרבה תשומת לב, הדגישו את היתרונות בכך שהוא גדול והעצימו אותו על היותו אח בכור וגדול.

שתפ/י את המאמר