האכלה קצובה מבקבוק / תומכת הנקה

בטיפ שלפניך אסביר כיצד להאכיל את התינוק באופן נכון אשר יפחית העדפת בקבוק, יהיה בריא יותר לתינוק ויפחית האכלת יתר. זהו נושא רלוונטי וחשוב לא רק לנשים מניקות… הוא רלוונטי וחשוב לא פחות לאימהות שאינן מניקות, לאבות, לסבתות ולכל מי שמאכיל/ה תינוק מבקבוק ולכן כדאי לקרוא את הפוסט עד הסוף.

 

מה החשש במתן בקבוק לתינוק יונק?

החשש העיקרי במתן בקבוק לתינוק יונק הוא שהתינוק יפתח העדפה לבקבוק ויסרב לינוק. הבקבוק מהווה גירוי גדול ומשמעותי יותר בפה התינוק מאשר הפטמה של האם והחלב זורם ממנו הרבה יותר בקלות והרבה יותר במהירות… מכאן החשש שתינוק שנחשף לבקבוק יפסיק להיות פעיל על השד ויעדיף את הבקבוק.

 

אז מתי כדאי לתת בקבוק לראשונה לתינוק יונק?

שילוב בקבוק כדאי להתחיל כאשר ההנקה מבוססת. איך תדעי שההנקה מבוססת?! כשההנקה הינה קלה, נעימה וזורמת לך ולתינוק וזה משהו שאפשר לעשות באופן אוטומטי כמעט בלי לחשוב (תדמייני כמה היית צריכה להתרכז ולהיות דרוכה כשלמדת נהיגה לראשונה, לעומת כמה את נינוחה היום כשאת נוהגת והנהיגה היא פעולה פשוטה וקלה עבורך – אותו הדבר בדיוק עם הנקה!).

 

איך להאכיל באופן נכון ובריא?

כיצד נאכיל באופ שיפחית העדפת בקבוק, יהיה בריא יותר לתינוק ויפחית האכלת עודפת והשמנת יתר?

  • תינוק במנח זקוף (לא שוכב), אפשר בהחלט שהתינוק יהיה מולנו וכך גם ניתן יהיה לשמור על קשר עין.
  • מנח הבקבוק הוא מקביל לרצפה (לא מורם ונוטה מטה כלפי פה התינוק).
  • פטמה לא מלאה כולה בחלב (אין מה לדאוג מבליעה של אויר, אויר שיבלע יצא בגראפס. לא מדובר על אותם גזים שבגינם תינוקות סובלים מגזים (קוליק)).
  • נשים את הפטמה מעל השפה העליונה ולחכות שהתינוק יפתח את הפה ויזמין את הבקבוק פנימה. לא לדחוף לו אותו לפה.
  • להאכיל לאט ועם הרבה הפסקות.

המטרות שעומדות מאחורי כל ההנחיות הללו הן:

  • להשאיר את התינוק פעיל ואקטיבי על הבקבוק (בדומה לפעולה שנדרשת ממנו על השד).
  • למנוע מצב שבו החלב מטפטף מהר מידי לפה התינוק והוא נמצא במצב של “לטבוע” או “לבלוע”.
  • לגרום לאכילה שלו להיות איטית ככל האפשר. חשוב להבין שכמו אצל מבוגרים גם אצל תינוקות – מנגנון השובע נכנס לפעולה כ 20 דקות אל תוך הארוחה, לכן, תינוק שסיים את כל המנה שלו תוך פחות מ 5 דקות עלול עדיין לחוש תחושת רעב, להגיב בבכי מה שעשוי לגרום לכך שיקבל תוספת של חלב שאין בה צורך תזונתי אמיתי. תוספת זו תגרום להרחבה של קיבת התינוק ולהגדלה של כמויות המזון שהתינוק צורך ולהשמנת יתר.

מוזמנים לצפות בהנחיות ובהדגמה בסרטון שלפניכם: https://www.youtube.com/watch?v=R7Kejv0E2VE

שתפ/י את המאמר